Domů / Hypotéky / Snižují banky odhady?
Snižují banky odhady?

Snižují banky odhady?

Velmi často se klienti ptají, co se stane, pokud jim nevyjde odhad a jestli se to vlastně teď děje – jestli odhadní ceny vychází níž než ceny kupní.

Co v případě černého scénáře dělat si zodpovíme v nějakém z příštích příspěvků a dnes bychom se podívali na tu druhou část otázky. Tedy vychází bankám teď odhady?

Samozřejmě nemáme žádné zákulisní informace o tom, zda v některé bance existuje nějaké centrální nařízení s cílem snižovat odhadní ceny, ale minimálně ve dvou bankách se nám v poslední době stalo, že odhady nedosahovaly takových výšek jak bychom očekávali. Zároveň při srovnání některých bank mezi sebou můžeme zjistit, že jsou zde poměrně značné rozdíly.

Konkrétně jsme dělali ocenění novostavby bytu ve Strašnicích o velikosti 1+kk.

Komerční banka byt ocenila na 2,5 milionu

Česká spořitelna na 2,69 milionu

Hypoteční banky pak na 2,724 milionu

Kupní cena je 2,72 milionu.

Nyní by tedy záleželo na tom, kolik vlastních prostředků klient má, případně kolik peněz je reálné ještě někde sehnat.

Rozhodně bychom neradi paušalizovali to, že Komerční banka má nejhorší odhady a Hypoteční banka nejlepší – celé je to samozřejmě mnohem složitější a záleží na řadě aspektů.

Co je ale vlastně taková novinka na trhu hypoték, je úvaha, kterou by měli žadatelé o úvěr udělat – klient najednou musí brát v úvahu nejen klasické vlastnosti hypotéky (úroková sazba, poplatky, doprovodné produkty…), ale i to, jak banka dokáže jeho kupovanou nemovitost ocenit.

K čemu by Vám totiž byla krásná úroková sazba, pokud by výše úvěru nedosáhla na zaplacení příslušné části kupní ceny?

Více než kdy jindy teď doporučujeme klientům, aby si nejdřív nechali udělat ocenění (řada bank to umí zdarma na počkání) a pak až vybírali konkrétní nabídku banky.

Autor: Radek Procyk

V oblasti realit a financování nemovitostí se pohybuji od roku 2008. Několik let jsem pracoval jako manažer v hypotečním centru jedné z největších bankovních skupin v ČR. Na začátku roku 2012 jsem pak přešel do vlastní firmy specializující se na hypotéky a investice do nemovitostí. Za ty roky co tuhle práci dělám jsem měl stovky klientů a většina z nich neměla z pochopitelných důvodů s hypotékami téměř žádné zkušenosti. Bohužel jsem potkal i řadu klientů, kteří naletěli bankám či finančním poradcům – aby se toto nemuselo stávat, tak bych se s Vámi rád podělil o své zkušenosti a nabídl Vám několik rad jak správně vybrat financování nemovitosti, případně jak projít celým procesem koupě bydlení bez větších obtíží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněnaPovinná pole jsou označena *

*

Rolovat nahoru