Domů / Investice do nemovitostí / Proč zdražují nájmy
Proč zdražují nájmy

Proč zdražují nájmy

V uplynulém roce začaly v Praze poměrně výrazně růst nájmy a to mnohde i o 10%. Zároveň lze očekávat, že tento trend bude pokračovat a letos možná ještě o něco vyšším růstem – někteří odborníci hovoří o tom, že by mohla být atakována hranice 15%.

Jak už to tak bývá, tak důvod není jen jeden, ale jedná se o souhru několik faktorů.

Ty hlavní jsou tři:

První. Do Prahy přichází stále více lidí, kteří potřebují někde bydlet – zejména pro „nově příchozí“ je naprosto logické si nejdřív pořídit nájemní byt a až po vybudování zázemí v podobě stálé práce řešit případný nákup vlastního bydlení. Každopádně počet nově příchozích lidí neodpovídá tomu, kolik nových bytů v Praze vzniká a tak vzniká převis poptávky nad nabídkou – velký zájem pak logicky žene ceny nahoru.

Druhý. Zhoršující se dostupnost hypoték způsobuje, že řada lidi, kteří dříve uvažovali o vlastím bydlení je nyní odkázána žít v nájmu – takovým nejčastějším důvodem je, že nedokážou ze svých platů našetřit bankou požadovaných 20% kupní ceny. Zvyšuje se tak podíl lidí žijících v nájmu a klesá podíl lidí, kteří žijí ve vlastním bytě.

Třetí. Investoři chtějí vydělávat. V uplynulých letech si řada lidí pořídila byt na investici – teď přichází doba, kdy chtějí sklízet plody svého investičního úsilí a tak zkoušejí, kam až je možné ceny vyšroubovat. Zatím to vypadá, že zájem je tak velký, že i investice, které se před dvěma lety zdály ne úplně zajímavé mohou dosahovat výborných zhodnocení.

Vzhledem k tomu, že v Praze nevzniká dostatek nové výstavby a dostupnost hypoték se v dohledné době bude jen zhoršovat, tak lze poměrně jednoznačně očekávat, že ceny nájmů porostou opravdu svižným tempem.

Na závěr tedy takové malé doporučení – pokud si dokážete ještě nyní pořídit (další) byt, tak to jednoznačně udělejte. Jestli teď bydlíte v nájmu, tak díky hypotéce ušetříte a pokud jste investor, který pronajímá, tak Vás čekají zlaté časy. Zatímco nejlepší doba hypoték je bohužel pryč, tak investory teď čekají hotové žně.

Autor: Radek Procyk

V oblasti realit a financování nemovitostí se pohybuji od roku 2008. Několik let jsem pracoval jako manažer v hypotečním centru jedné z největších bankovních skupin v ČR. Na začátku roku 2012 jsem pak přešel do vlastní firmy specializující se na hypotéky a investice do nemovitostí. Za ty roky co tuhle práci dělám jsem měl stovky klientů a většina z nich neměla z pochopitelných důvodů s hypotékami téměř žádné zkušenosti. Bohužel jsem potkal i řadu klientů, kteří naletěli bankám či finančním poradcům – aby se toto nemuselo stávat, tak bych se s Vámi rád podělil o své zkušenosti a nabídl Vám několik rad jak správně vybrat financování nemovitosti, případně jak projít celým procesem koupě bydlení bez větších obtíží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněnaPovinná pole jsou označena *

*

Rolovat nahoru