Domů / Hypotéky / PROČ BANKY CHTĚJÍ DLOUHÉ FIXACE?
PROČ BANKY CHTĚJÍ DLOUHÉ FIXACE?

PROČ BANKY CHTĚJÍ DLOUHÉ FIXACE?

Posledních pár měsíců čím dál tím častěji nabízejí banky velmi zajímavé sazby i na delší fixace – obvykle 7,8 a 10 let. Leckdy mají dokonce stejné úrokové sazby pro dlouhé fixace jako pro nejlevnější pětileté. Normální člověk by si řekl, že to moc nedává smysl – a vlastně by svým způsobem měl pravdu.

Banky totiž začaly tyto sazby nabízet intenzivněji od doby, kdy bylo víceméně jasné jaká bude podoba nového zákona o spotřebitelském financování (který řeší i hypotéky).

Nová podoba zákone totiž říká, že kdo má hypotéku alespoň dva roky a prodává nemovitost, tak za předčasné splacení hypotéky zaplatí sankci maximálně 1% a zároveň zavádí možnost dávat mimořádné splátky až 25% ročně bez jakékoliv sankce. Toto ustanovení ale platí jen pro hypotéky schválené po 1.12.2016 nebo pro hypotéky, kterým po tomto termínu proběhla fixace.

Pokud si ale dnes vezmete hypotéku s fixací na 7 let, tak se vás podmínky nového zákona netýkají celou dobu fixace. Zároveň pokud klient se sedmiletou fixací předčasně splatí hypotéku, tak jeho sankce mohou dosáhnout až stovek tisíc. Podobné to je, pokud nevyužijete mimořádné splátky byť byste mohli – zaplacené úroky „navíc“ mohou být opravdu vysoké.

Banky si tak velmi dobře spočítali, že je lepší lidem dát o něco nižší sazby a mít zaručené, že si klienty podrží na delší dobu, než riskovat, že splatí hypotéku předčasně.

Pokud si tedy plánujete vzít hypotéku s dlouhou fixací, tak si určitě sjednejte možnost mimořádných splátek a opravdu dobře si rozmyslete, jestli nebudete náhodou chtít nemovitost během fixace prodat – jinak totiž můžete pěkně prodělat.

Autor: Radek Procyk

V oblasti realit a financování nemovitostí se pohybuji od roku 2008. Několik let jsem pracoval jako manažer v hypotečním centru jedné z největších bankovních skupin v ČR. Na začátku roku 2012 jsem pak přešel do vlastní firmy specializující se na hypotéky a investice do nemovitostí. Za ty roky co tuhle práci dělám jsem měl stovky klientů a většina z nich neměla z pochopitelných důvodů s hypotékami téměř žádné zkušenosti. Bohužel jsem potkal i řadu klientů, kteří naletěli bankám či finančním poradcům – aby se toto nemuselo stávat, tak bych se s Vámi rád podělil o své zkušenosti a nabídl Vám několik rad jak správně vybrat financování nemovitosti, případně jak projít celým procesem koupě bydlení bez větších obtíží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněnaPovinná pole jsou označena *

*

Rolovat nahoru