Domů / Hypotéky / POPLATEK ZA PŘEDČASNÉ SPLACENÍ HYPOTÉKY
POPLATEK ZA PŘEDČASNÉ SPLACENÍ HYPOTÉKY

POPLATEK ZA PŘEDČASNÉ SPLACENÍ HYPOTÉKY

Rádi byste předčasně splatili vaší hypotéku a zajímá vás kolik vás to bude stát? Záleží u jaké banky hypotéku máte a kdy jste jí uzavírali.

V následujícím přehledu si ukážeme jak je to nyní a o kousek níž si pak budete moci přečíst jak vše bude vypadat od listopadu 2016 kdy vstoupí v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru, který bude upravovat i podmínky pro předčasné splácení a doplácení hypotéčních úvěrů.

Česká spořitelna, Equa bank, Raiffeisenbank

10% z výše mimořádné splátky

ČSOB, Hypoteční banka, Poštovní spořitelna

5% z výše mimořádné splátky za každý započatý rok do konce fixace , max 25%

Moneta bank, UniCredit bank, Wustenrot

5% z výše mimořádné splátky za každý rok do konce fixace

Komerční banka

individuální výpočet – většinou úroky do konce fixace

mBank

3% z výše mimořádné splátky

Modrá pyramida stavební spořitelna

2% z výše úvěru za každý započatý rok do konce fixace

Když vezmete v úvahu, že průměrná česká hypotéka je lehce přes dva miliony korun a nejoblíbenější fixace je pětiletá, tak se nám poplatky za předčasné splacení mohou pohybovat až na hranici půl milionu korun, velmi běžně se jedná o velké desítky až stovky tisíc. Je tedy dobré si promyslet, jestli se Vám předčasné splacení hypotéky vyplatí – občas se totiž stane, že vlivem obrovské sankce doplatíte hypotéku, nemovitost prodáte a přesto Vám zůstane velký dluh ke splácení.

Tohle všechno se ale od 1.11.2016 bude měnit – nový zákon o spotřebitelském úvěru totiž říká, že sankce za předčasné splacení hypotéky může být maximálně 1% z úvěru a zároveň maximálně 50 tisíc. Toto ustanovení ale platí za podmínky, že vaše hypotéka existuje alespoň dva roky a zároveň že peníze na doplacení hypotéky pocházejí z prodeje předmětné nemovitosti. Vaše sankce by tak byla maximálně 20 tisíc a to je oproti půl milionu opravdu gigantický rozdíl. Tento rozdíl ale znamená menší zisky pro banky, otázkou tedy zůstává, jestli tato nová zákonná úprava nebude mít vliv na růst úrokových sazeb.

Co je ještě důležité a na co bychom neměli zapomenout je, že nový zákon upravuje podmínky u hypoték a nikoliv u úvěrů ze stavebního spoření – ty jsou totiž regulovány jinými zákony a v tuto chvíli u nich nadále budou zůstávat relativně vysoké sankce za předčasné splacení. Je tedy otázkou komu se do budoucna úvěr ze stavebního spoření vůbec vyplatí …

Autor: Radek Procyk

V oblasti realit a financování nemovitostí se pohybuji od roku 2008. Několik let jsem pracoval jako manažer v hypotečním centru jedné z největších bankovních skupin v ČR. Na začátku roku 2012 jsem pak přešel do vlastní firmy specializující se na hypotéky a investice do nemovitostí. Za ty roky co tuhle práci dělám jsem měl stovky klientů a většina z nich neměla z pochopitelných důvodů s hypotékami téměř žádné zkušenosti. Bohužel jsem potkal i řadu klientů, kteří naletěli bankám či finančním poradcům – aby se toto nemuselo stávat, tak bych se s Vámi rád podělil o své zkušenosti a nabídl Vám několik rad jak správně vybrat financování nemovitosti, případně jak projít celým procesem koupě bydlení bez větších obtíží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněnaPovinná pole jsou označena *

*

Rolovat nahoru