Domů / Reality / Mám koupit nemovitost teď, nebo mám počkat až splaskne bublina a ceny půjdou dolů?
Mám koupit nemovitost teď, nebo mám počkat až splaskne bublina a ceny půjdou dolů?

Mám koupit nemovitost teď, nebo mám počkat až splaskne bublina a ceny půjdou dolů?

Taky Vám v hlavě vrtá otázka, která je nadpisem dnešního článku? Nejste jediní – podobných lidí je opravdu hodně a tak se na to podíváme spolu.

Prvním aspektem může být třeba poslední dobou tolik zmiňovaná bublina, která údajně navyšuje ceny nemovitostí a každá bublina přece jednou musí splasknout… Ono to ale není zdaleka tak jednoznačné, zejména to, že se nacházíme v realitní bublině není v odborné veřejnosti úplně jasně přijímané téma. Troufám si říci, že většina odborníků dnes situaci popisuje mnohem víc jako zlatý věk nemovitostí – tedy po době krize nakupují nemovitosti i ti lidé co dříve váhali, dále nám dorůstají silné ročníky potenciálních majitelů nemovitostí a jistě ne posledním aspektem je zlepšující se ekonomická úroveň českých domácností, která způsobuje to, že se investují (mimo jiné do nemovitostí), k tomu připočítejte příjemné úrokové sazby a pak se už moc není čemu divit, že je velký zájem. Tento zájem jistě dříve či později začne opadat, ale nedá se očekávat nějaký zásadní propad cen nemovitostí – pokud vůbec nějaký propad přijde, tak bude jen kosmetický a spíš jen ve vybraných lokalitách.

Dejme tomu, že ceny nemovitostí v lokalitě kde chcete něco kupovat skutečně o něco klesnou – myslíte, že budete mít vyhráno? Spíš ne. Česká národní banka totiž touží po „přiškrcení“ hypoték a zároveň plánuje postupně zvyšovat úrokové sazby. Mohlo by se Vám tak klidně stát, že Vaše vysněná nemovitost zlevní, ale vy buď nedostanete hypotéku, nebo hypotéku dostanete, ale s ne úplně hezkou sazbou a díky splácení pak ve finále zaplatíte víc než kolik by to bylo nyní v době zvýšeného zájmu o nemovitosti.

Je tedy potřeba se na věci dívat mnohem komplexněji než by se na první pohled mohlo zdát. Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, tak věřte, že teď je opravdu dobrá doba!

Autor: Radek Procyk

V oblasti realit a financování nemovitostí se pohybuji od roku 2008. Několik let jsem pracoval jako manažer v hypotečním centru jedné z největších bankovních skupin v ČR. Na začátku roku 2012 jsem pak přešel do vlastní firmy specializující se na hypotéky a investice do nemovitostí. Za ty roky co tuhle práci dělám jsem měl stovky klientů a většina z nich neměla z pochopitelných důvodů s hypotékami téměř žádné zkušenosti. Bohužel jsem potkal i řadu klientů, kteří naletěli bankám či finančním poradcům – aby se toto nemuselo stávat, tak bych se s Vámi rád podělil o své zkušenosti a nabídl Vám několik rad jak správně vybrat financování nemovitosti, případně jak projít celým procesem koupě bydlení bez větších obtíží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněnaPovinná pole jsou označena *

*

Rolovat nahoru