Domů / Hypotéky / Kde kupovat investiční nemovitosti v roce 2018
Kde kupovat investiční nemovitosti v roce 2018

Kde kupovat investiční nemovitosti v roce 2018

Uvažujete, že byste si v příštím roce koupili nějakou investiční nemovitost? A uvažujete, že byste využili hypotéku jako pákový efekt a rozmnožili tak své peníze ještě o něco více?

Kde tedy nakupovat nemovitosti a čemu se raději vyhnout?

Můžeme to vzít z druhého konce – čemu se vyhnout. Pokud budete nemovitost kupovat z větší části na hypotéku, tak bychom Vám výrazně doporučovali vyhnout se Praze a to hned z několika důvodů. Tím hlavním jsou ceny nemovitostí, které jsou tu opravdu vysoko a nájmy dnes už neodpovídají pořizovacím cenám. Docela jednoduše by se Vám tak mohlo stát, že budete muset investici dotovat – v lepším případě vyděláte polovinu toho co by se dalo vydělat jinde.

Zároveň nedoporučujeme klientům spekulovat s tím, že ceny ještě výrazně porostou a zisk bude stavěn na čistém nárůstu kupní ceny. Nějaký růst se samozřejmě v Praze dá ještě očekávat, ale pravděpodobně už to nebude 10-15% ročně jak jsme mohli vidět v předchozích letech.

Co se naopak jeví čím dál tím zajímavěji jsou větší města kolem Prahy – jako příklad si můžeme uvést třeba Příbram, Kolín, Mělník, Nymburk. Poměr kupní ceny a výše nájemného je zde mnohem příznivější než v Praze. Zároveň nemusíte disponovat tak velkou hotovostí, protože byty jsou tu prostě mnohem levnější.

Dalším aspektem je pak další očekávaný vývoj na realitním trhu. Velmi zjednodušeně se dá říct, že ceny nemovitostí v Praze jsou už dnes na takové úrovni, že řada lidí si zde nemůže dovolit byt koupit a do budoucna se dostaneme i do stavu, kdy nájemné bude pro řadu lidí příliš vysoké. Zároveň ale v Praze je dostatek pracovních příležitostí a vyšší platy. Lidé tedy budou nuceni více než kdy jindy bydlet za Prahou a dojíždět. Na významu tedy získávají lokality s dobrou dopravní dostupností v kombinaci s dobrou občanskou vybaveností. Podobným trendem si v minulosti prošla většina velkých západoevropských měst a teď jen dozrál čas a přišla řada na Prahu. Právě v uvedených velkých městech (a nejen tam) pak lze očekávat velmi zajímavé výnosy.

Jako ukázka takových trendů nám krásně může posloužit Beroun, který už částečně takovou proměnou prošel – ceny nemovitostí jsou tam pomalu na úrovni pražských, přitom před 5-7 lety byly zhruba poloviční.

Samozřejmě že bydlet v Praze a mít investiční byt v Kolíně s sebou nese jisté „nepohodlí“, ale to se dá odbourat třeba dobrou správcovskou firmou nebo prostě jen vidinou dostatečně velkého zisku.

Autor: Radek Procyk

V oblasti realit a financování nemovitostí se pohybuji od roku 2008. Několik let jsem pracoval jako manažer v hypotečním centru jedné z největších bankovních skupin v ČR. Na začátku roku 2012 jsem pak přešel do vlastní firmy specializující se na hypotéky a investice do nemovitostí. Za ty roky co tuhle práci dělám jsem měl stovky klientů a většina z nich neměla z pochopitelných důvodů s hypotékami téměř žádné zkušenosti. Bohužel jsem potkal i řadu klientů, kteří naletěli bankám či finančním poradcům – aby se toto nemuselo stávat, tak bych se s Vámi rád podělil o své zkušenosti a nabídl Vám několik rad jak správně vybrat financování nemovitosti, případně jak projít celým procesem koupě bydlení bez větších obtíží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněnaPovinná pole jsou označena *

*

Rolovat nahoru