Domů / Hypotéky / KDY ZDRAŽÍ HYPOTÉKY?
KDY ZDRAŽÍ HYPOTÉKY?

KDY ZDRAŽÍ HYPOTÉKY?

Současné úrokové sazby hypoték lámou jeden rekord za druhým a to co se ještě před pár lety zdálo jako sen, je nyní běžnou záležitostí. Kdy se ale propad zastaví a od kdy začnou sazby růst?

Růst či pokles sazeb je závislý na dlouhé řadě faktorů, ale v následujících měsících nás čekají dva výrazné milníky, které mohou výši sazeb poměrně zásadně ovlivnit.

Prvním milníkem je tolikrát vzpomínaná novela zákona o spotřebitelském úvěru, která bude platit od prosince 2016. Jednou z novinek tohoto zákona je možnost splatit hypotéku s minimální sankcí při prodeji nemovitosti – to přinese bankám výrazné snížení zisků a logicky budou tedy banky hledat jinou cestu jak tyto peníze „získat zpět“. Zdaleka nejjednodušší cestou je pak logicky navýšení úrokových sazeb. Otázkou ale je, o kolik by sazby mohly stoupnout – neexistují totiž relevantní data, podle kterých by se dalo předpovídat kolik hypoték bude takto předčasně splaceno a tedy ani o kolik banky přijdou na pokutách. Jedno zdražení tedy může přijít kolem prosince a druhé pak se zhruba dvouletým zpožděním, kdy už bude jasnější kolik hypoték zhruba bude splaceno předčasně.

Druhým milníkem je pak cenová a úroková politika ČNB. Ta v tuto chvíli nejen intervenuje ohledně kurzu eura, ale zároveň drží své sazby rekordně nízko. Od sazeb ČNB se pak odvíjí i to, s jakou sazbou půjčují peníze běžné banky. Podle posledních informací by v polovině roku 2017 měla ČNB postupně začít uvolňovat cenovou politiku a začít zvyšovat sazby, obratem (nebo i s předstihem) pak začnou své sazby zvedat i banky.

Podle většiny předpovědí nám tak velmi brzy skončí toto zlaté období levných hypoték a lze očekávat pozvolný růst. Jestli se sazby hypoték v průběhu příštích let dostanou opět až k hranici 6% nebo jaký bude jejich vývoj je ve hvězdách a neexistují žádné dostatečně relevantní předpovědi.

Autor: Radek Procyk

V oblasti realit a financování nemovitostí se pohybuji od roku 2008. Několik let jsem pracoval jako manažer v hypotečním centru jedné z největších bankovních skupin v ČR. Na začátku roku 2012 jsem pak přešel do vlastní firmy specializující se na hypotéky a investice do nemovitostí. Za ty roky co tuhle práci dělám jsem měl stovky klientů a většina z nich neměla z pochopitelných důvodů s hypotékami téměř žádné zkušenosti. Bohužel jsem potkal i řadu klientů, kteří naletěli bankám či finančním poradcům – aby se toto nemuselo stávat, tak bych se s Vámi rád podělil o své zkušenosti a nabídl Vám několik rad jak správně vybrat financování nemovitosti, případně jak projít celým procesem koupě bydlení bez větších obtíží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněnaPovinná pole jsou označena *

*

Rolovat nahoru