Domů / Hypotéky / Jaký bude rok 2018
Jaký bude rok 2018

Jaký bude rok 2018

Máme za sebou prvních pár dní roku 2018 a už se všichni ptají, jak že to letos bude s hypotékami a trhem nemovitostí.

Jaký bude vývoj právě pro Vás záleží na tom, zda chcete prodávat, kupovat, investovat a jestli na něco z toho potřebujete hypotéku.

Hypotéky by měly v letošním roce postupně zdražovat – někteří členové bankovní rady České národní banky se nechali slyšet, že by v letošním roce rádi zvyšovali centrální sazby o zhruba 0,25% každé tři měsíce. To by pro nás znamenalo, že koncem roku budou sazby hypoték kolem 3,5%. Když se na to podíváme z historického hlediska, tak sazba 3,5% není vůbec nic výjimečného a tak by v roce 2019 sazby klidně mohly dále růst.

Ceny nemovitostí v letošním roce asi zastaví nebo přinejmenším velmi zpomalí svůj růst. Už nemůžeme očekávat růst ceny 10-15% za rok, tak jak to bylo v posledních letech téměř zvykem. Zároveň se ale drtivá většina odborníků shoduje na tom, že rok 2018 není tím rokem, kdy by ceny nemovitostí měly začít nějak výrazně padat. Pro Prahu se odhaduje růst ceny nemovitostí někde kolem 3-5%.

Pokud chcete investovat, tak to je pořád výhodné. Samozřejmě už asi nedosáhnete takových závratných zisků, jaké byly běžné v posledních dvou letech, ale pořád máte šanci na zajímavé zhodnocení při minimálním riziku. Letos a vlastně i do budoucna ale platí, že bude nutné vše ještě lépe propočítat a vědět kdy, kde a do čeho investovat.

Shrnuto a podtrženo nás z dlouhodobého hlediska čeká takový průměrný rok. Ale i v průměrných letech se dají podnikat velmi zajímavé věci …

Autor: Radek Procyk

V oblasti realit a financování nemovitostí se pohybuji od roku 2008. Několik let jsem pracoval jako manažer v hypotečním centru jedné z největších bankovních skupin v ČR. Na začátku roku 2012 jsem pak přešel do vlastní firmy specializující se na hypotéky a investice do nemovitostí. Za ty roky co tuhle práci dělám jsem měl stovky klientů a většina z nich neměla z pochopitelných důvodů s hypotékami téměř žádné zkušenosti. Bohužel jsem potkal i řadu klientů, kteří naletěli bankám či finančním poradcům – aby se toto nemuselo stávat, tak bych se s Vámi rád podělil o své zkušenosti a nabídl Vám několik rad jak správně vybrat financování nemovitosti, případně jak projít celým procesem koupě bydlení bez větších obtíží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněnaPovinná pole jsou označena *

*

Rolovat nahoru