Domů / Hypotéky / Hypotéka a příjmy v hotovosti
Hypotéka a příjmy v hotovosti

Hypotéka a příjmy v hotovosti

Jste jedním z těch lidí, kteří berou výplatu v hotovosti a chtěli byste si vzít hypotéku? Nebudeme Vám mazat med kolem pusy – není to úplně jednoduché, ale jde to.

Příjmy v hotovosti jsou naštěstí čím dál tím víc ojedinělým jevem, ale jsou pořád odvětví, kde tento způsob vyplácení zaměstnanců převládá. Takovými nejtypičtějšími případy jsou zaměstnanci hospod, restaurací, květinářství, kadeřnictví atd.

Pokud budete chtít žádat o hypotéku je potřeba rozlišit dva základní stavy vašich výplat.

První je, že berete výplatu v hotovosti a zároveň všechny „papíry“ odpovídají tomu co skutečně berete. Pokud je tedy vaše výplata třeba 25 tisíc, tak toto máte na výplatní pásce, odpovídá tomu evidenční list důchodového pojištění, odvody státu atd. . Tohle je docela dobrý stav – pořád máte docela slušnou šanci, že hypotéku dostanete. Jen je potřeba velmi obezřetně vybírat banku, kde budete o hypotéku žádat – zhruba polovina jich totiž příjmy v hotovosti neuznává a ta druhá polovina má velmi odlišná pravidla – je tedy opravdu nutné vybírat klientovi banku „na míru“.

Druhá možnost je, že jinou částku berete a jinou máte v papírech – to jsou ty tzv. peníze „na ruku“. Banka v tomto případě nemá jinou možnost než vycházet z toho, co umíte doložit papírově a bohužel tedy nemůže akceptovat reálné příjmy, které mohou být mnohem vyšší. Záleží tedy jak vaše papíry vypadají, ale ze zkušenosti vím, že to často znamená, že klient hypotéku nemá šanci získat.

Občas jsem zaslechl něco ve stylu „šéf mi na potvrzení napíše co potřebuji“ – od tohoto přístupu bych vás rád co nejdůrazněji varoval. V extrémním případě to může být posouzeno jako úvěrový podvod a vy nebo váš šéf (nebo oba) byste za to mohli skončit před soudem a klidně i ve vězení.

Když váš příjem nedosahuje dostatečně potřebné výše, tak můžete třeba jednat se svým šéfem o zvýšení mzdy, nebo klidně i práci změnit. Při současné situaci na trhu práce je docela jednoduché najít dobře placenou pozici (a rovnou i s platem na účet).

Autor: Radek Procyk

V oblasti realit a financování nemovitostí se pohybuji od roku 2008. Několik let jsem pracoval jako manažer v hypotečním centru jedné z největších bankovních skupin v ČR. Na začátku roku 2012 jsem pak přešel do vlastní firmy specializující se na hypotéky a investice do nemovitostí. Za ty roky co tuhle práci dělám jsem měl stovky klientů a většina z nich neměla z pochopitelných důvodů s hypotékami téměř žádné zkušenosti. Bohužel jsem potkal i řadu klientů, kteří naletěli bankám či finančním poradcům – aby se toto nemuselo stávat, tak bych se s Vámi rád podělil o své zkušenosti a nabídl Vám několik rad jak správně vybrat financování nemovitosti, případně jak projít celým procesem koupě bydlení bez větších obtíží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněnaPovinná pole jsou označena *

*

Rolovat nahoru