Domů / Reality / Daň z nabytí u novostaveb
Daň z nabytí u novostaveb

Daň z nabytí u novostaveb

Možná to víte a možná ne, ale novostavby jsou za určitých okolností oproštěny od placení daně z nabytí nemovitosti.

Dnes se podíváme na to, jaké podmínky musí být splněny, abyste daň neplatili.

Co říká zákon?

Od daně z nabytí nemovitých věcí je osvobozeno první úplatné nabytí rodinného domu a pozemku, jehož součástí je stavba rodinného domu, pokud k nabytívlastnického práva dojde v době 5 let ode dne dokončení nebo započetí užívání a to dle toho, co nastane dříve.

U podílu na pozemku, náležícího k bytové jednotce, se aplikuje ustanovení §1166 občanského zákoníku, upravující prohlášení vlastníka, a tento podíl je osvobozen.

V praxi byste tedy daň za dům (byt) ani pozemek neplatili – zároveň je tu ale jedno ALE. Od daně je totiž osvobozen jen pozemek, na kterém je dům postaven – pokud kupujete zároveň nějaké další pozemky, které slouží například jako zahrada, tak za ně už daň platit budete. Správně byste si tedy měli nechat udělat znalecký posudek, který určí cenu zahrady (případně dalších pozemků) a za ty pak zaplatíte daň. Výhodou je, že to jistě bude podstatně méně než kolik byste platili za byt či dům.

Pokud byste rádi do problematiky pronikli detailněji, tak podrobnosti najdete v §7 odst. 1. a 2. zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí.

Autor: Radek Procyk

V oblasti realit a financování nemovitostí se pohybuji od roku 2008. Několik let jsem pracoval jako manažer v hypotečním centru jedné z největších bankovních skupin v ČR. Na začátku roku 2012 jsem pak přešel do vlastní firmy specializující se na hypotéky a investice do nemovitostí. Za ty roky co tuhle práci dělám jsem měl stovky klientů a většina z nich neměla z pochopitelných důvodů s hypotékami téměř žádné zkušenosti. Bohužel jsem potkal i řadu klientů, kteří naletěli bankám či finančním poradcům – aby se toto nemuselo stávat, tak bych se s Vámi rád podělil o své zkušenosti a nabídl Vám několik rad jak správně vybrat financování nemovitosti, případně jak projít celým procesem koupě bydlení bez větších obtíží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněnaPovinná pole jsou označena *

*

Rolovat nahoru