Domů / Hypotéky / Blíží se zvyšování úrokových sazeb?
Blíží se zvyšování úrokových sazeb?

Blíží se zvyšování úrokových sazeb?

Úrokové sazby hypoték nyní atakují samotná dna všech možných i nemožných statistik, ale jak to bude dál? Do kdy tato situace vydrží?

Konec zlaté éry supernízkých sazeb je možná blíž než si řada lidí myslí. Většina lidí žije v představě, že dokud bude Česká národní banka držet na uzdě základní úrokové sazby, tak žádné velké zvyšování sazeb nehrozí – přitom ČNB avizovala, že ke změnám se nechystá dřív než v létě 2017.

To je ale jen jeden aspekt, který úrokové sazby ovlivňuje – dalším je pak vlastní cenová politika banky a její plánované zisky. Právě zisky banky jsou věc, která od 1.12.2016 dozná velkých změn. Nový zákon o spotřebitelském úvěru totiž výrazně upravuje podmínky předčasného splacení hypotéky a tím podstatně snižuje zisky bank. Přitom právě na sankcích za předčasné splacení banky vydělávaly ohromné peníze. Je tedy logické, že se budou hledat jiné cesty, jak chybějící zisky získat – téměř jedinou možností je navýšení úrokových sazeb.

Hypoteční banka jako lídr trhu, už avizovala, že od prosince zvedne úrokové sazby u delších fixací o 0,3% – dá se tedy očekávat, že většina bank jí bude brzy následovat.

Řada analytiků předpovídá, že další věcí co nás od podzimu postupně čeká je „návrat“ tříletých fixací a to zejména kvůli tomu, že první dva roky nejde hypotéka při prodeji nemovitosti splatit (respektive nejde splatit s minimální sankcí) a z hlediska banky je tak klient v „rizikovém“ období kdy ohrožuje zisk banky pouze jeden rok.

Velmi pravděpodobně nás tak od podzimu čeká zvyšování úrokových sazeb, které se ještě zrychlí v létě příštího roku – kam až sazby dosáhnou si ale v tuto chvíli nikdo moc netroufá tipovat.

Autor: Radek Procyk

V oblasti realit a financování nemovitostí se pohybuji od roku 2008. Několik let jsem pracoval jako manažer v hypotečním centru jedné z největších bankovních skupin v ČR. Na začátku roku 2012 jsem pak přešel do vlastní firmy specializující se na hypotéky a investice do nemovitostí. Za ty roky co tuhle práci dělám jsem měl stovky klientů a většina z nich neměla z pochopitelných důvodů s hypotékami téměř žádné zkušenosti. Bohužel jsem potkal i řadu klientů, kteří naletěli bankám či finančním poradcům – aby se toto nemuselo stávat, tak bych se s Vámi rád podělil o své zkušenosti a nabídl Vám několik rad jak správně vybrat financování nemovitosti, případně jak projít celým procesem koupě bydlení bez větších obtíží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněnaPovinná pole jsou označena *

*

Rolovat nahoru